Naša ekipa je posjetila Dom zdravlja Ljubuški gdje nas je velikodušno primio novoimenovani v.d ravnatelj dr. Ivan Landeka s kojim smo razgovarali o trenutačnom stanju u Domu zdravlja Ljubuški, o projektima koje provode te njegovim planovima za budućnost kao novog ravnatelja ove ustanove….

Gospodine Landeka, nedavno ste preuzeli funkciju v.d ravnatelja Doma zdravlja Ljubuški možete li nam reći kakvo ste stanje zatekli?

Funkciju v.d ravnatelja sam preuzeo 30. studenog  2018. godine Odlukom Upravnog vijeća Doma zdravlja Ljubuški, nakon razrješenja isteka mandata prim. dr. Srećka Matića. Prošlo je malo više od tjedan dana, no još uvijek se radi revizija financijskog i pravnog poslovanja u prethodnom razdoblju, pa ću tek nakon toga moći iznijeti detaljnije informacije. Mogu samo reći da sam već bio na nekoliko sastanak gdje smo mi kao ravnatelji ustanova koji rade sa SKB Mostar upoznati kako su oni u velikim financijskim problemima. Ipak ono što ja mogu reći i što sam vidio za ovih nekoliko dana jest da je naša financijska situacija još uvijek pod kontrolom.

Koje trenutačno projekte provodi Dom zdravlja Ljubuški?

Dom zdravlja Ljubuški je voditelj projekta  Interreg IPA Q-Access-HC, to je projekt  prekogranične suradnje gdje je Dom zdravlja Ljubuški voditelj tog projekta zajedno sa partnerom Dom zdravlja Metković. Taj projekt se evo već dvije godine realizira, te je sada u završnoj fazi. Do kraja godine namjeravamo nabaviti novi aparat za ultrazvuk. Također bi nam do kraja godine trebao doći novi automobil Hitne pomoći koji je opremljen sa najsuvremenijim aparatima. Osim svega spomenutog još imamo radove oko ambulante u Vitini vezano za uređenja okoliša. U projektu smo se obavezali da se organizira i jedna zajednička vježba spašavanja između GSS-a Ljubuški i Metković, pa smo i tu u proceduri realizacije. Ovaj projekt je dosta “naslonjen” na palijativnu skrb koju mi u sklopu Doma zdravlja Ljubuški imamo. Ono što mogu reći jest da je ovo jedan vrlo vrijedan projekt kojeg pokušavamo završiti do kraja godine.

No u procesu smo prijave za novi projekt gdje bi bili partneri s Domom zdravlja Metković i Domom zdravlja Podgorica iz Crne gore. Trenutačno smo u pripremi prijave za taj projekat koji bi također bio usmjeren ka palijativnoj skrbi bolesnika. Imamo vrlo zanimljiv hospicij koji je zaintrigirao naše partere,ali i međunarodne organizacije. Namjeravali smo aplicirati za nabavku jednog auta za palijativni mobilni tim, kako bi osim skrbi pacijentima u ustanovama, mogli pružiti skrb i u njihovim domovima. Moram naglasiti da je u početku i projekt sa ZZO ZHŽ projekt solarnih panela koji bi se trebali staviti na naš krov u Domu zdravlja, što bi nam omogućilo veliku uštedu energije. U ovom projektu smo u završnoj fazi s AKAZ-om ( AGENCIJA ZA KVALITET I AKREDITACIJU U ZDRAVSTVU) koja certificira sve zdravstvene ustanove. Najbolji primjer kada imate hotel s 3,4 ili 5* točno se zna što to znači  na takav način mi pokušavamo certificirati naš Dom zdravlja. U našoj županiji smo ušli u taj projekt i najdalje smo dogurali, to nosi dosta posla i rada, ali uspješno taj dio provodimo.

Možete li nam kazati koje sve zdravstvene usluge pruža Dom zdravlja Ljubuški svojim pacijentima?

Dom zdravlja Ljubuški ima širok spektar usluga, usuditi ću se reći i najširi u cijeloj našoj županiji. Posebno moram istaknuti dvije službe koje su ” na udaru” većeg broja pacijenata, a to su Hitna pomoć i Obiteljska medicina. Ovim putem se želim zahvaliti svim kolegama koji odrađuju ogromni dio posla i sa sigurnošću kažem na kvalitetan način. Osim ove dvije navedene Dom zdravlja Ljubuški ima još : pedijatriju, laboratorij, dermatologa, dva ginekologa, internistu, kardiologa, Centar za fizikalnu medicinu, Centar za mentalno zdravlje baziran na dva psihijatra koji dolaze iz Mostara…Tu je još dosta toga na svakodnevnom raspolaganju našim pacijentima. Posebno smo ponosni na odjel palijativne skrbi koja je izdvojena jedinica našeg Doma zdravlja gdje prednjačimo u Hercegovini. Jedini ovakav centar kao u Ljubuškom za sada ima samo u Tuzli. Kroz ove projekte i razne druge edukacije nastojimo to podići na jednu veću razinu.

Karcinom dojke je visoko zastupljen među uzrocima smrti kod žena,kako smo čitali imate jedan od najsuvremenijih digitalnih mamografa. Imate li podatak koliki je odaziv žena na pregled?

Mamograf je nabavljen nedavno, kupljen je sredstvima ZZO ZHŽ i ovi  putem koristim priliku da se zahvalim Zavodu na toj vrijednoj investiciji. Ovaj uređaj će poboljšati zdravstvene usluge naših pacijentica, poboljšati prevenciju karcinoma dojke. Trenutačno smo u fazi pripreme organizacije  pregleda i naručivanja, zato što imamo samo jednog specijalistu radiologije, to je naš vrijedni dr. Luka Pavlović, koji i bez mamografa ima pune ruke posla. Tako da moramo organizacijski napraviti dobar dio da se pretraga uradi, ali da i liječnik ima vremena da očita nalaz kako bi sve bilo odrađeno kvalitetno. Ako se ne uspijemo organizirati sa dr. Pavlovićem po potrebi ćemo angažirati i vanjske suradnike. Nastajati ćemo aparat staviti u puni pogon najkasnije za 15-20 dana, kako bi naše bolesnice bile što zadovoljnije.

Gospodine Landeka Vi ste liječnik, kako biste ocijenili zdravstvo U ZHŽ?

Stanje zdravstva možemo promatrati kroz nekoliko aspekata. Moje prijašnje mišljenje, a posebno sada kada sam preuzeo funkciju koju obnašam, mi govori kako zdravstvo počiva na dobroj organiziranoj primarnoj zdravstvenoj zaštiti, koji su u našoj županiji najbitniji predstavnici Domovi zdravlja.

Po meni je to temelj svega, a tako govore i nekakvi europski i svjetski standardi. Usluga u Domu zdravlja je najjeftinija i najbliža te se mora, po mome mišljenju, ojačavati Domove zdravlja da bi se što manje bolesnika slalo u ustanove sekundarne ili tercijarne zdravstvene zaštite. Često razgovarajući sa ljudima vidim da su mišljenja kako je Dom zdravlja nekakva “skretnica” u kojoj samo pišemo uputnice za bolnicu. Međutim sjećam se podatka od prije nekoliko godina dok sam i sam radio u Hitnoj pomoći kako smo imali na godišnjoj razini 13000 bolesnika. Od toga broja je samo 9 % otišlo za SKB Mostar. Želim prezentirati kako se u primarnoj zdravstvenoj zaštiti može odraditi masa usluga. Ono što je uvijek pitanje jest financiranje.

Naš najveći izvor prihoda je ZZO ZHŽ i sada u našoj županiji je uspostavljena jedna dobra kontrola, zato što je prihod Zavoda u većem dijelu baziran prema prihodima iz doprinosa za zdravstveno osiguranje. Naša županija u zadnje četiri godine te doprinose uplaćuje redovite, uz plaće uplaćuju se i dugove iz nekih prethodnih razdoblja i samim tim se financiranje Zavoda poboljšalo. Kada to prenesemo na naše Domove zdravlja imamo uredno financiranje kojim možemo pokriti većinu usluga koje Dom zdravlja pruža. To je jedan krug, koji još uvijek nije začaran, ali kad jedan od tih instanci ne funkcionira, onako kako bi trebala, svi je osjetimo.

Na početku našeg razgovora rekli ste kakvo ste stanje zatekli, a što Vi namjeravate odraditi u budućnosti, koji su Vaši planovi?

Već sam neke planove kroz odgovore na prethodna pitanja spomenuo. Znači u proceduri smo prijave za taj novi projekt  prekogranične suradnje, također sam već spomenuo koje nam beneficije nosi. Želim osigurati kontinuiranu edukaciju svim zaposlenicima u Domu zdravlja Ljubuški.

Svatko onaj tko izrazi želju mi ćemo se maksimalno potruditi da mu omogućimo edukaciju, da pokrijemo bar dio troškova. Tu mislim i na osoblje Hitne medicinske pomoći, koje je već prošlo sve edukacije koje su zakonski obavezne. Kako god imamo u kadrovskom smislu, tako se trudimo i u smislu opreme, imati dobre standarde u Hitnoj medicinskoj pomoći.  Ono što je zanimljivo mladim liječnicima jest specijalizacija. U prethodnom razdoblju ja sam posljednji koji je na tu specijalizaciju otišao.  Već lagano ulazimo u treću godinu u Domu zdravlja Ljubuški gdje nitko nije otišao na specijalizaciju, tako da taj dio moramo vrlo brzo riješiti, kako bismo omogućili našim mladim liječnicima da se dalje educiraju.

Raditi ću također na što boljoj komunikaciji s našim djelatnicima, sa svim službama kako s voditeljima tako i sa svakim pojedincem koji ovdje radi. U ovih nekoliko dana koliko sam tu nastojim da svakoga primim na razgovor, da čujem neke zanimljive ideje. Nažalost koliko sam mogao primijetiti u prethodnom razdoblju ta je komunikacija izostajala. Nastojao sam to promijeniti i sugerirati, ali eto nažalost nije išlo. To je nekakav poseban cilj.

U idućem razdoblju ću održati sastanak sa svim uposlenicima po službama u Domu zdravlja, čuti njihove probleme, napraviti planove kako bi to rješavali, te onda postepeno zavisno od hitnosti jedan po jedan rješavati. Svakako ćemo nastaviti razvoj naše palijativne službe prema najsuvremenijim europskim standardima, nastavak akreditacije zdravstvene ustanove u sklopu AKAZ-a i njihovih projekata. I za kraj ono što djelatnici najčešće traže jest osiguranje boljih uvjeta rada, gdje ću podsjetiti kako su u našoj županiji liječnici ostali na istoj razini koja je bila i prije, ništa se nije poboljšalo u tim uvjetima. Iskreno se nadam da će imati i suradnju i dovoljno pameti da taj dio popravimo, te omogućimo našim liječnicima i svim ostalim djelatnicima bolje uvjete rada.

Autor: Glasmedia.info