Najčešći razlog RTG snimanja pacijenata na našem odjelu su bolesti koštano- zglobnog sustava i to su prvom redu stariji pacijenti koji dolaze zbog degenerativnih promjena kralješnice (vratna i lumbalna kralješnica) te degenerativnih promjena ostalih zglobova ( kukova, koljena, gležnjeva, ramena i ručnih zglobova).
Kod djece i mlađe populacije zamjetna je pojava učestalih povreda zglobova, posebno gležnjeva i ručnih zglobova, a u školske djece sve je više skolioza torako- lumbalne kralježnice .
Preporuka : boravak na otvorenom, fizička aktivnost te bavljenje sportom što posebno važi za djecu i mlade, što bi poboljšalo pravilno držanje i koordinaciju tijela a time manje povreda i bolesti koštano - zglobnog sustava.
Bolesti dišnog sustava su drugi uzrok najčešćeg RTG snimanja na našem odjelu kod starije populacije, i to opstruktivne i upalne bolesti, a kod djece su većinom upalne bolesti bronha i pluća.
Preporuka : prije RTG snimanja pluća preporuča se obavezno napraviti laboratorijsku obradu te u slučaju mirnih laboratorijskih nalaza izbjeći nepotrebno RTG snimanje pluća zbog štetnosti RTG zračenja.
Na UZV pregled na naš odjel pacijenti najčešće dolaze probavnih smetnji i to zbog upalnih promjena želučane sluznice i želučane hernije u mlađe populacije te zbog problema sa stolicom u starije populacije (opstipacija, krv u stolici ) .
Sve je više medikamentoznih upala jetre zbog imunološke terapije (korikosteroidi); zbog pretilosti sve je više masnih jetara a posebno kod mlađe populacije što posebno zabrinjava.
Preporuka: pacijentima starijima od 50 godina te pacijentima sa pozitivnom obiteljskom anamnezom na malignom debelog crijeva preporuča se napraviti test na tragove krvi u stolici ( u slučaju pozitivnog testa napraviti kolonskopiju!)
Pacijenti sa urološkim bolestima najčešće dolaze zbog upala mokraćnog mjehura i benignog uvećanja prostate u starijoj muškoj populaciji te upale mokraćnog mjehura kod žena. Primjetna je češća pojava bubrežnih kamenaca i jednostavnih cista bubrega.
Preporuka: muškarcima starijim od 50 godina preporuča se napraviti marker PSA i citologiju urina jednom godišnje, a kod žena PAPA test i pregled ginekologa jednom godišnje te citologiju urina.
Kod mamografskog pregleda i UZV pregleda dojki najčešća oboljena su fibroadenomi u mladih djevojaka i žena te jednostavne ciste kod starijih žena.
Preporuka : žene starije od 40 godina napraviti UZV dojki jednom godišnje a mamografiju dojki svake dvije godine.
UZV pregledom štitne žlijezde najčešće se ustanove upalne promjene štitne žljezde a posebno je čest Hašimotiv tireoriditis. U zadnje vrijeme sve je više pacijenata sa jednostavnim cistama, cistama gušćeg sadržaja te čvorovima štitne žlijezde.
Preporuka: pacijentima koji imaju čvorove i ciste gušćeg sadržaja preporuča se obavezna citološka punkcija istih.