U zimskom periodu naročito je povećan broj bolesne djece koja zahtjevaju preglede u pedijatrijskim ambulantama. Najčešći virusi koji cirkuliraju među djecom u ovom periodu su respiratorni virusi poput rinovirusa, virusa gripe, RSV, koronavirusa. Oni izazivaju simptome poput visoke tjelesne temperature, kašlja, gubitka apetita te povremeno i gastrointestinalne tegobe u vidu proljeva i povraćanja.

Sama pojava tih simptoma kod djece starije od 2 godine i školske djece nije razlog za trenutno javljanje liječniku već je neophodno osigurati mirovanje djeteta kod kuće uz adekvatan unos tekućine (voda, limunada, čaj) te laganiju prehranu (juhe, variva, voće..), te po potrebi dati lijekove za snižavanje temperature. Obavijestite svog pedijatra telefonski da je dijete bolesno što će biti zabilježeno u zdravstveni karton djeteta za eventualna pravdanja izostanka iz vrtića ili škole. U slučaju da dijete nema povišenu temperaturu potrebno ga je ostaviti kod kuće do smirivanja simptoma kako bi se osigurao potpuni oporavak i spriječilo širenje virusa u vrtićima i školama.

Kada je potrebno odvesti dijete na pregled:
-dijete do 6 mjeseci starosti koje ima povišenu temperaturu
-dijete koje teško diše, koje je vrlo mirno, nezainteresirano, odbija hranu i piće, djecu kojoj se pojavio osip po koži
Ukoliko su djeca dobrog općeg stanja, raspoložena pa iako su febrilna, uredno jedu i piju, uredno mokre i imaju urednu stolicu, potrebno je provesti simptomatske mjere te eventualno telefonski kontaktirati liječnika radi savjeta.
Povišenom tjelesnom temperaturom smatra se temperatura iznad 38 °C. Dijete treba rashladiti i dati mu da pije tečnost, a pri temperaturama iznad 38 °C dati antipiretik (paracetamol ili ibuprofen) prema uputama ili u konzultaciji s liječnikom.
Kašalj je simptom a ne bolest i redoviti je pratilac virusnih i ostalih respiratornih infekcija. Ukoliko ne remeti normalno funkcioniranje djeteta potrebno je vršiti redovitu toaletu nosa, adekvatno hidrirati te eventualno inhalirati fiziološkom otopinom.
U slučaju upornog kašlja koji je promukao ili drugačije zvuči ili ometa san, potrebno je odvesti dijete liječniku na pregled.
Važno je pratiti dijete te u slučaju pogoršanja stanja odvesti dijete liječniku koji će napraviti pregled te procjeniti potrebu za laboratorijskim i radiološkim pretragama i daljnjem liječenju.