Imate li virusnu ili bakterijsku infekciju dišnih putova i trebate li zaista antibiotik?
Nije svaka povišena vrijednost na laboratorijskim rezultatima znak bakterijske infekcije
Jako je važno razdvojiti bakterijsku od virusne infekcije, jer se virusne infekcije ne liječe antibioticima nego simptomatski, te se kod respiratornih infekcija uvijek prvo rade kompletna i diferencijalna krvna slika te se određuje CRP.
Općenito, kod bakterijskih infekcija raste ukupan broj leukocita u krvi s povišenim brojem neutrofila, dok je kod virusnih infekcija broj leukocita snižen ili normalan, s povišenim brojem limfocita.
Što je CRP i zašto je važan?
U detekciji bakterijskih infekcija vrlo važan biljeg je CRP, odnosno C-reaktivni protein, čiji se porast u krvi kreće od 6 do 48 sati od pojave infekcije.
Vrijednost CRP-a oštro raste u tom periodu. Ni leukociti ne mogu toliko brzo porasti koliko može CRP, i u tom smislu je liječniku od velike pomoći u trijaži jer olakšava dijagnozu akutne bolesti, procjenu njene aktivnosti i praćenje terapije, a u konačnici i prognozu tijeka bolesti.
Koje su normalne vrijednosti CRP-a?
Normalna vrijednost CRP-a kreće se do 5 mg/L. Praksa je pokazala da vrijednosti od 10-50 mg/L predstavljaju blaže lokalne ili virusne infekcije. Tek vrijednosti koje se kreću od 50-100mg/L mg znače teže infekcije koje će definitivno zahtijevati terapiju. Ako su vrijednosti veće od 100 mg, onda je riječ o jakoj bakterijskoj infekciji.
No, kako se pravilno određuje CRP? Jedna od najčešćih pogrešaka koju primjerice rade zabrinuti roditelji male djece je ta što ne dopuste da prođe ni 24 sata, a nekad ni 12 sati od prvih simptoma te prerano dođu u laboratorij. Tada se CRP može blago povisiti i nećemo dobiti pravu sliku stanja, jer nije došlo do značajnijeg razvoja bolesti.
Kada je najbolje vaditi krv?
Kod respiratornih infekcija idealno bi bilo pričekati da prođe 48 sati od prvih simptoma infekcije, pa tek onda obaviti pretragu. U tom slučaju će nalazi biti točniji, a liječnik će imati dovoljno vremena reagirati u akutnoj fazi bolesti.
Tumačenje nalaza najbolje je prepustiti liječniku. Godinama se govori o racionalnoj upotrebi antibiotika, a CRP ide pod ruku njegovom neracionalnom korištenju. CRP od 25mg/L nije potvrda da vam je potreban antibiotik jer nije svaki povišeni CRP bakterijska infekcija. Može biti riječ o virusu koji treba preležati par dana pa onda vidjeti ide li taj CRP prema 100 ili će se vraćati u normalu.
Najvažniji indikator da je riječ o bakterijskoj infekciji koju treba liječiti antibiotikom je dokaz bakterijskog uzročnika. To se radi kultivacijom, brzim antigenskim testom ili molekularnim metodama. Ako imamo mikrobiološki nalaz koji potvrđuje prisutnost bakterije to je apsolutna indikacija započeti antibiotsku terapiju.
Određivanje željeza u akutnoj infekciji je nepotrebno!
Pacijenti, često u želji da liječnik dobije što bolju sliku stanja njihovog organizma, znaju inzistirati na nekim pretragama koje su ipak nepotrebne. Jedan od takvih nalaza je određivanje željeza.
Pravilo je da se željezo nikada ne radi u akutnoj infekciji jer je prirodno stanje da je koncentracija željeza tijekom infekcije snižena. Naime, to je jedan od obrambenih mehanizama tijela tijekom kojeg naši leukociti zapravo “pojedu” to željezo da ga uskrate bakterijama kako bi onemogućili njihov daljnji rast.
U infektivnoj fazi, kada je prisutna visoka temperatura, željezo je često nisko. Takvo željezo nema nikakvu kliničku značajnost jer će se, kada infekcija završi, vratiti u normalne vrijednosti. Puno je važnija vrijednost hemoglobina koji će liječniku dati odgovor koliki je stupanj anemije nastupio uslijed infekcije.
Dakle, mjera anemije nije željezo nego hemoglobin.
UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA PRIJE VAĐENJA KRVI
OPĆE UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA
- Dan prije odlaska u laboratorij potrebno je izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost te uzeti uobičajene obroke hrane, ali ne premasne.
- 12 sati prije vađenja krvi ne jesti hranu, ne piti mlijeko, kavu, čaj, sokove niti pušiti. Dozvoljeno je piti samo običnu vodu.
- Dojenčadi se uzorak krvi vadi neposredno prije slijedećeg obroka.
- Za redovite pretrage uzorak krvi se uzima ujutro, između 8 i 10 sati
- Od dolaska u laboratorij do vađenja krvi preporuča se mirovati 15-20 minuta.
- Laboratorijskom osoblju prijavite sve lijekove, biljne pripravke ili dodatke prehrani koje uzimate
- Kada se određuje koncentracija lijeka u krvi, krv se vadi ujutro prije redovnog uzimanja terapije, osim ako liječnik nije drugačije savjetovao.
UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA PRIJE ODREĐIVANJA LIPIDNOG STATUSA
- Dva tjedna prije vađenja krvi potrebno je izbjegavati promjene u tjelesnoj težini i uobičajeno se hraniti.
- 48 h prije vađenja krvi potrebno je izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost i ne uzimati alkohol.
- 24 h prije vađenja krvi potrebno je jesti uobičajene obroke hrane, ali ne premasne.
- 12 h prije vađenja krvi (poslije 19 sati navečer) ne jesti hranu, ne piti mlijeko, kavu, čaj, sokove niti pušiti.
- Određivanje kolesterola ne preporuča se provoditi prije nego što prođe 8 tjedana od kirurške operacije, traume, akutne bakterijske ili virusne infekcije, sekundarne bolesti s promjenama u metabolizmu lipida.
UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA PRIJE ODREĐIVANJA ŽELJEZA
- Određivanje željeza ne preporuča se provoditi u stanju akutne infekcije
- Ako je pacijent pod terapijom preparatima željeza kontrola željeza u krvi se provodi:
- najmanje 3 dana nakon davanja intravenoznih preparata željeza
- najmanje 10 dana nakon peroralnog uzimanja preparata željeza
- najmanje 30 dana nakon intramuskularnog davanja preparata željeza
- 48 h prije vađenja krvi ne jesti bobičasto voće, ne piti energetska pića ni sokove obogaćene vitaminima
UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA PRIJE PROVOĐENJA TESTA ORALNE PODNOŠLJIVOSTI GLUKOZE
- 3 dana prije testa potrebno je jesti uobičajene obroke hrane
- 12 sati prije izvođenja testa ne jesti hranu, ne piti mlijeko, kavu, čaj, sokove niti pušiti
- Za vrijeme testa koji traje 2 sata pacijent mora mirovati, ne smije jesti, piti niti pušiti
PRIPREME ZA PRETRAGE IZ PODRUČJA REPRODUKCIJKE ENDOKRINOLOGIJE
ESTRADIOL, FSH, LH – preporučeno vrijeme uzorkovanja krvi je 3. - 5. ili 13. - 15. dan menstruacijskog ciklusa ili ovisno o dijagnozi. Ako je moguće ( u dogovoru s liječnikom) 48 sati prije vađenja krvi bolesnici ne bi trebali uzimati steroide, lijekove za bolest štitnjače, estrogene, ACTH ili gonadotropine. Nije potrebno biti natašte!
PROLAKTIN – preporučeno vrijeme uzorkovanja krvi je ujutro, a ako je moguće uzeti uzorak krvi unutar 3 do 4 sata nakon buđenja. Pacijenti trebaju biti natašte i mirovati 30 minuta prije vađenja krvi.
PROGESTERON – preporučeno vrijeme uzorkovanja krvi je 20. – 23. dan menstruacijskog ciklusa ili ovisno o kliničkoj dijagnozi. Ako je moguće ( u dogovoru s liječnikom) 48 sati prije vađenja krvi bolesnici ne bi trebali uzimati steroide, lijekove za bolest štitnjače, estrogene, ACTH ili gonadotropine. Nije potrebno biti natašte!
ANDROSTENDION – preporučeno vrijeme uzorkovanja krvi je ujutro (poželjno do 10:30h) Nije potrebno biti natašte!
AMH – ne ovisi o danu menstruacijskog ciklusa. Nije potrebno biti natašte!
DHEAS – preporučeno vrijeme uzorkovanja krvi je ujutro (poželjno do 10:30 h). Ako je moguće ( u dogovoru s liječnikom) 48 sati prije vađenja krvi bolesnici ne bi trebali uzimati steroide, lijekove za bolest štitnjače, estrogene, ACTH ili gonadotropine. Nije potrebno biti natašte!
TESTOSTERON – preporučeno vrijeme uzimanja krvi je rano ujutro i za žene i za muškarce. Nije potrebno biti natašte!
PRIPREME ZA PRAĆENJE ORALNE ANTIKOAGULANTNE TERAPIJE PV I INR
- Prije vađenja krvi ne uzimati oralnu antikoagulantnu terapiju (terapija: Marcumar, Marivarin, Martefarin, Sintrom)
- 3-5 dana prije vađenja krvi se smiju se uzimati veće količine namirnica koje su bogate vitaminom K (rajčice, banane, zeleno lisnato povrće…)
UPUTE ZA PRIKUPLJANJE UZORAKA STOLICE ZA ODREĐIVANJE OKULTNOG KRVARENJA
- 4 dana prije testa ne preporučuje se uzimati lijekove koji mogu dovesti do krvarenja u probavnom sustavu i pojave krvi u stolici (aspirin, indometacin, fenilbutazon, rezerpin, kortikosteroidi i dr.)
- Test treba odgoditi kod proljeva, menstruacije, krvarenja iz hemoroida i hematurije
- Preporučuje se analizirati tri uzastopne stolice kroz tri dana i to po dva uzorka s različitih mjesta iz svake stolice
- Dokazivanje krvi u stolici u našem laboratoriju izvodi se imunokemijskim testom te nije potreban poseban način prehrane prije uzimanja uzoraka jer test ne podliježe interferencijama.
Uzimanjeuzorka
Nisu potrebna ograničenja u prehrani prije izvođenja testa. Uzorak je vrlo jednostavno uzeti. Potrebno je odvrnuti poklopac na koji je pričvršćen aplikator te sa aplikatorom ubosti u stolicu (feces), na tri, nasumce izabrana mjesta. Toaletnim papirom se prebriše aplikator, na taj se način uklanja suvišak uzorka. Nakon toga se bočica dobro zatvori.
UPUTE ZA PRIPREMU ZA ODREĐIVANJE KVALITATIVNE ANALIZE MOKRAĆE U JEDNOKRATNOM UZORKU MOKRAĆE
- Kvalitativna analiza urina ne preporuča se izvoditi neposredno prije, za vrijeme i neposredno nakon menstruacije te kod vidljivog vaginalnog iscjetka.
- Vrijeme od posljednjeg pražnjenja mjehura treba biti najmanje 4 sata, a najviše 8 sati.
- Prije uzimanja uzorka urina treba oprati vanjsko spolovilo običnom vodom. Ne smije se koristiti sapun, puder ili krema! Spolovilo se ne smije brisati ručnikom!
- Uzorak urina treba skupljati u sterilnu posudu sa širokim grlom koja je za jednokratnu upotrebu (može se kupiti u ljekarni). Djeci koja nose pelene uzorak urina se skuplja u posebne jednokratne sterilne vrećice (mogu se kupiti u ljekarni) koje se postavljaju prema uputi na pakiranju.
- Uzorak izbora je srednji mlaz prve jutarnje mokraće nakon noćnog sna, prije doručka i drugih aktivnosti. Prvi mlaz urina treba izmokriti u WC školjku, a srednji mlaz u posudicu. Potrebno je skupiti barem 50 ml urina.
- Posudu treba dobro zatvoriti, obilježiti podacima: ime i prezime, datum rođenja, datum i vrijeme prikupljanja uzorka urina.
- Uzorak treba što prije dostaviti u laboratorij, a najkasnije 2 sata od prikupljanja urina.
UPUTE ZA PRIKUPLJANJE 24-SATNOG URINA
Opće pravilo: 24 – satna mokraća se skuplja u čiste i suhe boce
- 1.dan – ujutro nakon ustajanja, pomokriti se u WC školjku, a nakon toga cjelokupna količina mokraće izmokrena kroz dan i noć ( 24 sata) sakuplja se u za to pripremljene suhe i čiste boce.
- 2.dan – ujutro nakon ustajanja, pomokriti se i ta izmokrena količina mokraće dodaje se mokraći sakupljenoj prethodnog dana.
- Cjelokupnu količinu mokraće sakupljenu kroz 24 sata treba isti dan dostaviti u laboratorij.
UPUTE ZA PRIPREMU BOLESNIKA ZA URINOKULTURU
Uzorak za urinokulturu mora biti srednji mlaz prvog jutarnjeg ili srednji mlaz nakon posljednjeg pražnjenja mjehura.
Postupak sa sterilnom posudicom:
- Sterilnu posudicu otvoriti tako da poklopac se odloži s unutarnjom stranom prema gore tako da se ne dodiruje rukama.
- Detaljno oprati sapunom i dobro isprati mlazom vode urogenitalnu zonu (ne brisati!)
- Osloboditi širenjem i/ili uklanjanjem nabora kože vanjsko spolovilo
- Prvi mlaz izmokriti u WC školjku kako bi se isprala bakterijska flora uretre/mokraćovoda
- Drugi mlaz ili “srednji mlaz urina” izmokriti u sterilnu posudicu i on je uzorak koji ide dalje na mikrobiološku analizu.
- Posudicu pažljivo zatvoriti i dostaviti u laboratorij unutar 2 sata!